وارد شوید یا ثبت نام کنید
آیا اندروید یا آی او اس ویروس میگیرد؟ - محمد محمدی پور افخمی
تلفن: 09149259823 ایمیل: mah.afkhami@gmail.com تلگرام: sudo_33_king_of_typers اینستاگرام: doctor_v.ir
.
پخش آهنگ پس زمینه
وارد شوید یا ثبت نام کنید
با داشتن یک وبسایت اختصاصی برای خود در بازار کار تمام دنیا دیده شوید و به کسب وکار خود رونق ببخشید

آیا اندروید یا آی او اس ویروس میگیرد؟

تصویر شاخصی موجود نیست

سوال اینه که آیا اندروید یا ویندوز یا ای او اس یا هر سیستم عاملی ویروس میگیرد؟

بهتره اول از همه به معنای ویروس در علم کامپیوتر بپردازیم.

[fvplayer id=”4″]

 
ویروس چیست؟

ویروس های کامپیوتری برنامه هایی هستند که مشابه ویروس های بیولوژیک گسترش یافته و پس از وارد شدن به کامپیوتر اقدامات غیرمنتظره ای را انجام می دهند. با وجودی که همه ویروس ها خطرناک نیستند، ولی بسیاری از آنها با هدف تخریب انواع مشخصی از فایل ها، برنامه های کاربردی و یا سیستم های عامل نوشته شده اند.

 معمولاً کاربران رایانه به ویژه آنهایی که اطلاعات تخصصی کمتری درباره کامپیوتر دارند، ویروس‌ها را برنامه‌هایی هوشمند و خطرناک می‌دانند که خود به خود اجرا و تکثیر شده و اثرات تخریبی زیادی دارند که باعث از دست رفتن اطلاعات و گاه خراب شدن کامپیوتر می‌گردند در حالیکه طبق آمار تنها پنج درصد ویروس‌ها دارای اثرات تخریبی بوده و بقیه صرفاً تکثیر می‌شوند. بنابراین یک ویروس رایانه‌ای را می‌توان برنامه‌ای تعریف نمود که می‌تواند خودش را با استفاده از یک میزبان تکثیر نماید. بنابر این تعریف,اگر برنامه‌ای وجود داشته باشد که دارای اثرات تخریبی باشد ولی امکان تکثیر نداشته باشد، نمی‌توان آنرا ویروس نامید. بنابراین ویروس‌های رایانه‌ای از جنس برنامه‌های معمولی هستند که توسط ویروس‌نویسان نوشته شده و سپس به طور ناگهانی توسط یک فایل اجرایی و یا جا گرفتن در ناحیه سیستمی دیسک، فایل‌ها و یا کامپیوترهای دیگر را آلوده می‌کنند. در این حال پس از اجرای فایل آلوده به ویروس و یا دسترسی به یک دیسک آلوده توسط کاربر دوم، ویروس به صورت مخفی نسخه‌ای از خودش را تولید کرده و به برنامه‌های دیگر می‌چسباند و به این ترتیب داستان زندگی ویروس آغاز می‌شود و هر یک از برنامه‌ها و یا دیسک‌های حاوی ویروس، پس از انتقال به کامپیوترهای دیگر باعث تکثیر نسخه‌هایی از ویروس و آلوده شدن دیگر فایل‌ها و دیسک‌ها می‌شوند. لذا پس از اندک زمانی در کامپیوترهای موجود در یک کشور و یا حتی در سراسر دنیا منتشر می‌شوند. از آنجا که ویروس‌ها به طور مخفیانه عمل می‌کنند، تا زمانی که کشف نشده و امکان پاکسازی آنها فراهم نگردیده باشد، برنامه‌های بسیاری را آلوده می‌کنند و از این رو یافتن سازنده و یا منشاء اصلی ویروس مشکل است.

 
 انواع ویروس:

ویروس های مختلفی وجود دارند از جمله کرم ها, اسب های تروا , بمب های منطقی و ویروس های معمولی

اسب های تروا تظاهر می کنند که کاری خاص را انجام می دهند ولی در عمل برای هدف دیگری ساخته شده اند، به عنوان مثال برنامه ای که وانمود می کند که یک بازی است ولی در واقع اجازه دسترسی از راه دور یک کاربر به کامپیوتر را فراهم می آورد.

یک ویروس برنامه ای است که نسخه کپی از خود تهیه می کند؛ یعنی از فایلی به فایل دیگر در سیستم شما و از رایانه ای به رایانه دیگر شیوع می یابد. به علاوه، ممکن است طوری برنامه نویسی شده باشد که اطلاعات را پاک کند یا به آنها آسیب برساند. کرمها عموماً زیرمجموعه ای از ویروسها محسوب می شوند اما برخی تفاوتهای کلیدی وجود دارد. یک کرم اینترنتی یک برنامه کامپیوتری است که از خود نسخه کپی تهیه می کند ؛اما فایلهای دیگر را آلوده نمی کند. درعوض، یک بار خود را روی یک رایانه نصب می کند و سپس در جستجوی راهی برای شیوع به رایانه های دیگر می ماند. در مورد یک ویروس، هرچه زمان بیشتری ناشناخته باقی بماند، فایلهای آلوده بیشتری روی رایانه وجود خواهد داشت. با این حال کرمها، نمونه ساده ای از کد خود را، ایجاد می کنند.

 
علائم ویروسی شدن کامپیوتر یا گوشی:
 1. در شرایطی که بدون باز بودن مرورگر همچنان پاپ آپ دریافت می‌کنید، احتمال آلوده شدن سیستم کامپیوتری وجود دارد. بسیاری از این پنجره‌ها از زبان یک نرم افزار ضد ویروس صحبت کرده و سیستم را در خطر اعلام می‌کنند، در حالی که خودشان عامل بروز خطر هستند.
 2. اگر در نتایج جستجوی گوگل، صفحه‌ای متفاوت از آن چیزی که همیشه مشاهده می‌کنید به نمایش در آمد، آنگاه می‌توان از ویروسی شدن کامپیوتر مطمئن بود.
 3. تعداد قابل توجهی از بدافزارها قادر هستند به محض ورود آنتی ویروس را از کار بیندازند. آن‌ها ممکن است قابلیت آپدیت شدن برنامه ضد ویروس را نیز دچار مشکل کنند. اگر از غیر فعال نشدن برنامه به دست خودتان مطمئن هستید، پس حتما پای یک خراب‌کار در میان است.
 4. دلایلی مختلفی برای کاهش سرعت و عملکرد سیستم کامپیوتری طی گذر زمان وجود دارد که ویروسی شدن کامپیوتر یکی از آن‌ها است. اما برای تشخیص صحیح باید پیش از بردن انگشت اتهام به سوی بدافزارها، وضعیت را به خوبی بررسی و از در کار نبودن عوامل اصلی کاهش سرعت مطمئن شوید. به عنوان نمونه ممکن است چندین نرم افزار قاتل حافظه رم همچون مرورگر گوگل کروم را به طور همزمان اجرا کرده باشید. سپس از سلامت قطعات سخت افزاری اطمینان پیدا کنید.
 5. اگر سرعت و پهنای باند اینترنت شما ضعیف است، بروز ارورهای مربوط به اتصال به شبکه جهانی اطلاعات اتفاق عجیبی نخواهد بود، اما اگر این مشکل در اتصال به اینترنت به طور ناگهانی رخ داد و مخصوصا در کنار آن، چندین نشانه دیگر از ویروسی شدن کامپیوتر نیز مشاهده شد، احتمال ورود مهمانی ناخوانده به سیستم کامپیوتری بسیار بالا است
 6. ممکن است در زمان جستجو بین نرم افزارهای نصب شده بر روی سیستم، به برنامه‌هایی برخورد کنید که نامشان برایتان تازه است و زمان نصبشان را به خاطر نمی‌آورید. البته این می‌تواند یکی از مشکلات پیروی از مهندسی Next باشد! متاسفانه نه تنها کاربران ایرانی، بلکه همه کاربران در زمان نصب یک برنامه به پیغام‌های آن توجهی نکرده و برای نصب سریع، به طور پیاپی بر روی دکمه Next کلیک می‌کنند.ممکن است در این زمان، نرم افزار اصلی درخواست نصب یک نرم افزار جانبی و یا یک پلاگین مرورگر را نمایش بدهد، اما شما بدون توجه آن را تایید کنید. اما اگر برنامه‌های یافت شده با سایر نرم افزارها بی‌ارتباط بوده و مخصوصا به طور ناگهانی ظاهر شده‌اند، احتمال ویروسی شدن کامپیوتر وجود دارد
 7. ممکن است هفته گذشته ۳۰ درصد از فضای هارد دیسک سیستم خالی بوده باشد، اما بعد از بررسی مجدد مشاهده کنید تنها ۵ درصد ظرفیت برای استفاده در دسترس است.این هم یکی از علائم وجود ویروس است
 
برای جلوگیری از ویروسی شدن کامپیوتر یا گوشی چه اقداماتی باید انجام شود؟
 1. برنامه های مورد نیاز خود را فقط از مراجع معتبر مانند پلی استور گوگل یا وبسایت های خود برنامه ها دانلود کنید.
 2. پنجره های پاپ آپ(پنجره های باز شو)که تبلیغات فریبنده ای را در خود دارند را ببندید.
 3. فایل های جدید را قبل از استفاده توسط آنتی ویروس اسکن کنید.
 4. از نصب فایل هایی با تبلیغات فریبنده که در وبسایت ها و پیام رسان هایی مثل تلگرام منتشر میشوند خودداری کنید.
 5. نصب آنتی ویروس قوی و معروف(ترجیحا خریداری شده)

نظر سنجی

لطفا نظر خود را درمورد این مطلب به ما بگویید(نظر شما بصورت خصوصی به ما ارسال میشود)
اشتراک گذاری این مطلب
برچسب های پست:

نویسنده: محمد محمدی پور افخمی منتشر شده در تاریخ: ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ بروزرسانی در: ۱۳۹۸/۱۲/۰۹ تعداد بازدید: ۲۱۳
ما آماده ارائه راه حل های دیجیتال خلاقانه و کارآمد برای کسب و کار آنلاین شما هستیم. تعهد ، خلاقیت و کارآمیخته با شور و شوق حاصلی جز یک اثر ماندگار برای شما و ما ندارد. علاوه بر جنبه های کاربر پسند بودن در حین طراحی رعایت اصول بهینه سازی سایت ساختار برای موتورهای جستجو اهمیت ویژه ای دارد که به آن نیز پرداخته ایم. منحصر به فرد بودن همراه با خلاقیت ، تجربه و دانش تضمین بالاترین کیفیت در کار ماست ..
عضویت در خبر نامه با عضویت در خبر نامه از خدمات جدید و تخفیف های ویژه مطلع شوید
کلیه حقوق سایت متعلق به محمد محمدی پور افخمی میباشد و کپی برداری مطالب با ذکر منبع آزاد است